Дойде времето за Коледните и Новогодишни празници и отрупаните с вкусни и съблазнителни ястия трапези - сочните сaрмички, аромитните пържоли, тънките суджуци, изваяните спирали от сладки и солени баници с тиква и сиренце, напоена в захарно сладострастие баклава и какво ли още не. Резултатът обаче може да бъде преяждане и претоварване. Ще ми кажеш, че веднъж или два пъти в годината е времето, в което човек може да се поотпусне повечко. И най-вероятно ще имаш право. И все пак има начин как да се отдадем на изкушенията умерено и да запазим баланса дори по празниците. Как може да стане това? Като си готвим вкусни сатвични храни. Ако не познаваш принципите на Аюрведа, ще ти обясня какво значи сатвична храна. Наречена е така на гуната сатва, която е гуна на добродетелта, благородството, чистотата на мисълта и освобождаването от страданието. Такава храна избистря мисълта, дава спокойствие и балансирана енергия. Сатвични храни са пълнозърнестите храни, покълнали семена, лещата, пресните плодове и зеленчуци, млечните продукти и гхи, билковите чайове, медът, босилекът, канелата, ментата, джинджифилът, куркумата, кимионът. Също така, за да се счита за сатвична, храната трябва отгледана без химия и да има минимална термична обработка. Умението за комбиниране на подправките според вида на дошата (храносмилателната конституция на тялото) също е част от науката Аюрведа.
Тази супа може да бъде причислена към аюрведичната кухня, макар и да не следва едно към едно конкретни аюрведа правила. А рецептата за зеленчукова аюрведа крем супа ще представя в някоя от следващите публикации.
Време за приготвяне: 30 мин.
Продукти:
1 средно голяма глава карфиол
2 средно големи картофа
1 1/2 чл пресен джинджифил (накълцан на ситно)
асафетида (заместител на чесън и лук) *
5-6 зърна бял черен пипер (смлян)
сол (на вкус)
гхи, краве масло или друга мазнина за готвене
около 1 л. гореща вода (според желаната гъстота на супата)
Допълнителни продукти (по желание):
3-4 с.л. готварска сметана
1 ч.л. кимион (смлян)
1 1/2 чл кориандър (смлян)
3-4 с.л. пекорино, пармезан или др. твърдо сирене (за поръсване)
мащерка или друга зелена подправка (за поръсване)
*Според Аюрведа, лукът и чесънът са много агресивни подправки и не влияят добре на лигавиците на стомашно - чревния тракт. Така, че ако решиш да направиш супата изцяло сатвична, по-добре изключи тези два продукта. Лично на мен ми харесва от време на време да си я правя с лук и чесън.
Достоен заместник на лука и чесъна е подправката асафетида. Асафетидата е изсушена смола от корените на растението Ferula asafoetida и е основна подправка в индийската и аюрведичната кухня. Позната е още като “подправката на боговете”. Чистата асафетида има остър аромат и горчив вкус, затова често се смесва с други съставки, които да балансират вкуса и аромата й. Подходяща е за овкусяване на основи ястия с леща, боб, нахут, пилаф, тиквички, спанак и други трудно смилаеми храни. Има мек аромат, а вкусът и напомня на комбинация от лук и чесън. Горчива, люта, стипчива на вкус, със загряващо действие и лют послевкус, асафетидата е неподходяща за пита и много подходяща за кафа доша. В повечето случаи се продава в смляно състояние в комбинация с други съставки и я има на българския пазар, както в специализираните магазини от рода на "Зелен" и "Зоя", така и в арабските магазинчета на Женския пазар.
Начин на приготвяне:
Карфиолът се измива и разделя на розички или нарязва с горе-долу такъв размер. Картофите също се измиват и нарязват на едри кубчета около 2-3 см.
На силен към умерен огън, в дълбок съд/тенджера с гхи или друга мазнина за готвене се запържват за около 1 мин. всички подправки, без черния/белия пипер. Когато се пържат, подправките освобождават по-добре ароматите си.
Веднага след това се добавят картофите, които се запържват за по 2-3 минути от всички страни до получаване на златист загар. Целта е този аромат на леко запържения картоф също да влезе в крем-супата.
Към така запържените подправки и картофите се добавят отделените розички карфьол, които също могат да се сотират за 2-3 минути. Но внимаваме да не ги загорим, тъй като това ще се отрази на белия цвят на крем супата.
Долива се с гореща вода около 1 л. или достатъчно, за да покрие зеленчуците докато се варят. Готви се под похлупак около 15 мин. или до пълно сваряване на зеленчуците. Не е добре да превират!
Подправя се със сол и черен пипер на вкус. Пасира се с помощта на пасатор. Ако се установи, че супата е гъста, се долива още гореща вода според желаната гъстота. Ако имаш под ръка течна сметана, можете да добавиш няколко труйки и от това течно злато. Оставя се още за 5 мин. да къкри на изключен котлон.
Поднася се с поръска от твърдо сирене (пармезан, пекорино, гран падано) и зелена подправка, в компанията на запечен на тиган лаваш или хрупката багета.
Музикален фон - Cooking with Love
Приятен Апетит 🧑🍳!
Comments